☀️ 🏖️ Přejeme všem našim plavcům krásné léto! Jsme vám k dispozici v rámci individuálních lekcí! 🏖️☀️

Jak učíme

V Happy Swim® učíme lidi plavat. Bez stresu. S empatií. Odborně. Díky dlouholetým zkušenostem moc dobře víme, že každý jsme jiný, každý se učíme jinak, každý máme různé příběhy či motivace a podle toho k tomu přistupujeme. Vždy se ale můžete spolehnout, že na našich lekcích se setkáte s maximální profesionalitou a se způsobem učení, o kterém si můžete přečíst níže.

Vyučování znaku s trenérem ve vodě
Plavecký trenér vysvětluje dítěti techniky plavání v bazénu

Základy učíme „z vody"

Nezáleží na tom, jestli se učí plavat děti, nebo dospělí. Všichni neplavci či začátečníci jsou ve vodě ostražití, nebo se jí přímo bojí. To je normální a přirozené. Začátky skutečného plavání bývají často spojeny s obavou z potopení hlavy pod vodu nebo s nepříjemnými pocity z vody v nose a uších. V Happy Swim® to moc dobře víme a také víme, jak nejlépe tyto počáteční obtíže překonat. Proto jsou naši trenéři se začínajícími plavci vždy přímo ve vodě. Všechno jim důkladně vysvětlí, v případě potřeby sami předvedou, a po celou dobu jim pomáhají, jistí je, a pokud je třeba, klidně i drží za ruce. Díky tomu se každý snáze a rychleji učí a je to větší zábava.

U nás se Vám zkrátka nikdy nestane, že by trenér stál nad Vámi na břehu bazénu s bidlem v ruce a křičel na Vás nesrozumitelné povely. Vždy Vám srozumitelně vysvětlí, co a proč budete dělat, bude Vám se vším pomáhat a nikdy Vás nebude nutit potápět hlavu, skákat do bazénu nebo plavat na hloubku, dokud to nebudete chtít zkusit sami.

Učení správného kraulového záběru na bazénu

Učíme Vás plavat správně

Nenecháme Vás vybudovat si nesprávné návyky. Proto jsme se začátečníky přímo ve vodě a dbáme na správné provedení každého cvičení. Když se ze začátečníka stane skutečný plavec, který bez větších potíží přeplave kraulem celý bazén, „provádíme“ ho podél břehu. Trenér tak lépe vidí chyby v provedení a svými gesty plavce koriguje a navádí na správné provedení v reálném čase. V případě potřeby používáme vysílačku se sluchátky pro plavce pro korekci chyb v reálném čase. Náprava je tak okamžitá.

Naši trenéři jsou po celou lekci plně soustředěni na plavce a skutečně je po celou dobu tréninku provázejí a opravují již během plavání. Navíc vše potřebné ještě dovysvětlí ihned po uplavání jednoho bazénu. U dětí se tento způsob učení navíc snažíme podpořit tím, že na skupinku více dětí jsou vždy dva trenéři - jeden vysvětluje cvičení na startu, druhý opravuje během plavání a na druhé straně bazénu. Proto se nestane, že by plavci byli opraveni až po odplavání tam a zpět. Díky tomu je učení rychlé a efektivní.

Pracujeme s videem

Kdy jste se naposledy viděli na videu, jak plavete? Nikdy? Video je přitom velmi mocný a užitečný pomocník při učení - a my jej využíváme rádi a pravidelně.

Z praxe moc dobře víme, že si plavec často myslí, že provádí záběr nejlepším možným způsobem, ale když se vidí na videu, je překvapený, že se jeho provedení od správného liší. To je v pořádku a přesně proto video využíváme. Díky tomu máte možnost okamžitě shlédnout své provedení plaveckého způsobu, či detail provedení technického cvičení. Již na konci bazénu po odplavání se Vám dostane okamžité zpětné vazby a můžete tak vyrazit nazpět s cennou informací, na co se lépe soustředit. Rozsáhlejší základní analýzy také provádíme v rámci skupinové výuky dětí a skupiny plavání dospělých - Základy kraulu.

Používání videa k zlepšení vlastní plavecké techniky

Našim plavcům vždy vysvětlujeme co a proč plavat a na které momenty se soustředit. Pokud celý způsob nebo i některá náročnější cvičení zkoušíte poprvé, nemusí být jednoduché si to představit. V tu chvíli naši trenéři používají přímo na bazénu naše názorná videa s elitní plavkyní, díky kterým je spolu s vysvětlením plavci hned jasné, co si má ohlídat pro správné provedení.

Víte přesně, jak si rozdělit zahájení výjezdu nebo udělat krásnou kotoulovou obrátku? Jak při “hip driven” kraulu vychází energie z boků tak, abyste dokázali efektivně zabrat? Všechny tyto kroky či drobné detaily jsou na našich videích velmi dobře patrné a v potřebnou chvíli zpomaleny nebo rozkrokovány. Pro všechny čtyři plavecké způsoby. A ještě mnoho dalšího.

Kraul
Porada s plaveckým trenérem

Někteří plavci se chtějí stále zlepšovat, i když už plavou mnohem lépe, než velká většina lidí. Pokud se věnujete třeba hobby triatlonům, ale stále se ve vodě necítíte tak, jak byste chtěli, vyzkoušejte komplexní videoanalýzu a přímo se srovnejte s elitní plavkyní.

To nejdůležitější při plavání se děje pod vodou a proto je důležité poznat případné chyby a zjistit, co můžete dělat lépe. Velmi často až na podvodních záběrech se zjistí, že nedostatečně a přerušovaně vydechujete, Vaše poloha těla není tak výhodná a dráha paží či nohou při kopu se dá také hodně zlepšit. Komplexní videoanalýza je mocný nástroj a je daleko dostupnější, než jste si mysleli. Provádíme 1x za pololetí v rámci Skupinových lekcí dospělých kromě Základů kraulu a na speciálních Individuálních lekcích.
V případě zájmu o komplexní videoanalýzu, kontaktujte přímo hlavního trenéra.

Vzorová plavecká videa pro ukázku
Plavecká videoanalýza pod vodou

Vizuální materiály a hry

Vizuální podklady jsou originálním autorským počinem naší plavecké školy. Především děti mají k dispozici přímo v bazénu v průběhu lekce neustále k dispozici obrázky, které jim veselou a nevtíravou formou připomínají, na co důležitého se zrovna mají soustředit.

80% všech informací získáváme zrakem. S tím pracujeme. Zároveň je pro nás důležité, aby se děti v průběhu učení i bavily, takže je pro ně připraven ucelený, komplexní systém obrázků, které trenéři pravidelně využívají a který pomáhá dětem zprostředkovat důležité momenty jejich jazykem. Podle obrázků si tak děti hrají třeba na „plavacího robota“ nebo „krokodýla“ a přitom se ve skutečnosti učí správné provedení jednotlivých cviků. Prostě jednou vidět je lepší, než stokrát slyšet! :-)

Děti se učí plavat pomocí vizuálních podkladů
Děti na lekci plavání (začátečníci)

Znáte plavecké scrabble, Cestu za pokladem, Kolo štěstí, Dračí doupě nebo Duel hrdinů? Jestli tyto hry neznáte v plavecké variantě, není divu. Sami jsme je vymysleli a podrobili náročnému testování. 😊

Naše hry jsou inteligentní, dávají smysl a nejsou samoúčelné - především na dětských lekcích je používáme často a rádi a to proto, že do nich můžeme schovat i docela náročné plavecké motivy. Plavat 50m motýlek sprint? "Hurá, vždyť jsem teď  to vyhrál v "kámen, nůžky, papír” nad kamarádem!" Kraul plavat tam na maximum a zpět volně? “Super, protože to znamená, že jsem porazil dalšího draka.” Prostě Radost z plavání.

Učení dětí plavání hrou
Ilustrované pomůcky pro plavání
Plavecká výuková hra

Happy Swim® Radio a moderní pomůcky

Vyzkoušejte si na individuální lekci úplně novou dimenzi plaveckého tréninku. Se speciálními sluchátky plavete a v reálném čase získáváte od trenéra z vysílačky zpětnou vazbu a instrukce k lepšímu provedení. Okamžitě tak poznáte zlepšení a cvičení je tak nesmírně efektivní.

Vysílačku se sluchátky používáme u středně pokročilých a pokročilých plavců. Díky nim opravujeme plavce přímo v průběhu plavání - díky tomu hned cítíte rozdíl při správném provedení, aniž by docházelo k narušení rytmu či soustředění. Celý proces učení se tak stává výrazně účinnější.

Plavecký trénink s instruktáží i pod vodou.
Sluchátka pod vodou při plaveckém tréninku

Perfektní plaveckou technikou se dá dosáhnout společného cíle všech plavců - plavat rychleji, dál a s menším úsilím. Velkou pomocí jsou moderní pomůcky, které Vám na individuálních i skupinových lekcích zapůjčíme.

Ploutve a pullbuoy mají naši plavci vlastní, ale pokročilé pomůcky od americké firmy FINIS jako Tempo Trainer Pro (plavecký metronom), Agility paddles (žluté packy), Instinct paddles (černé packy), Freestyle paddles (packy s kýlem), ISO paddles (výměnné packy), Fulcrumy, Tech Toc, Hydro Fin, šnorchly, ankle strapy, zátěžové padáčky či mnohé další Vám zapůjčíme. Dopřejte si špičkový trénink bez dalších nákladů.

Moderní technologické plavecké pomůcky
Zařízení pro komunikaci s trenérem plavání pod vodou
HappySwim radio zařízení
Plavecké pomůcky
Lekce plávání s dětmi - metodika
Rozpis tréninku a stopky

Metodický přístup

V naší plavecké škole učíme dle velmi podrobných, odborně sestavených, moderních výukových plánů. Pro skupiny dětí i dospělých na různém stupni pokročilosti jsou sestavovány na jeden školní rok, navazují na sebe a na jejich základě jsou připravovány přípravy na jednotlivé plavecké lekce.

Nikdy se tak u nás nestane, že by trenér vymýšlel lekci „z hlavy“, zapomínal, co se plavalo minule, či padal do tréninkového stereotypu. Díky Interním metodickým materiálům Happy Swim®, které mají naši trenéři k dispozici a ze kterých při trénincích vycházejí, je garantována stejnoměrná kvalita u všech trenérů naší plavecké školy. Naše lekce jsou vybudovány na odborném základě tak, aby jednotlivé postupy na sebe logicky navazovaly a smysluplně vedly ke správné plavecké technice, ke které se později přidává i kondiční složka. Každá lekce má svou logickou vnitřní strukturu a je vždy zaměřena na určitý důležitý prvek.

Díky ucelené a propracované metodice pro všechny plavecké úrovně sestavujeme individuální tréninkový plán i pro všechny individuální lekce, které přizpůsobujeme vždy přesně na míru potřebám každého plavce.

Individuální přístup

Osobní přístup a především soustředění trenéra na plavce je klíčovým prvkem v učení a zdokonalování v plavání. Proto se naši trenéři každému plavci vždy plně věnují po celou dobu lekce, a to i při skupinových lekcích, kterých se účastní jen omezený počet plavců. Učení je tak vždy efektivní a příjemné.

Ani sebelepší trenér toho příliš nezmůže, pokud má na starosti příliš velkou skupinu plavců. Proto v Happy Swim® je při skupinových lekcích počet plavců v jedné dráze i počet plavců na jednoho trenéra omezen. Při skupinových lekcích dětí připadá vždy 1 trenér na maximálně 4 děti, u dospělých se trenér věnuje maximálně 6 plavcům. Zároveň jsou trenéři s plavci buď přímo ve vodě, nebo je vždy provádějí a opravují podél břehu. Proto se nestane, že by plavci jen na startu vyslechli typ cvičení a zbytek plavání na to „byli sami“.

Plavecká instruktáž v bazénu.
Tým dospělých radostných plavců
Děti mluví s trenérem plavání z bazénu
Plavecký trénink s dětmi
Plavecký trenér vysvětluje dětem techniku v bazénu

Respektující přístup a vnitřní motivace

Respektující přístup trenérů ke všem plavcům je pro nás samozřejmý způsob komunikace. A vnitřní motivace? To je hodně důležitá věc. Umožní udržet radost a zájem, poznávání nového a touhu se dále rozvíjet. Vždy se proto snažíme, aby velcí i malí plavci byli maximálně vtaženi do vlastního procesu učení.

Co přesně si můžete představit pod „respektujícím přístupem“ v plavání? Naši trenéři nemají pozici „poloboha“, který jen udílí pokyny a sděluje „pravdy“. Jsme spíše „training buddy“ – tedy někdo, kdo má zkušenosti a informace, které s radostí a nadšením předává dál. Rádi plavcům vysvětlujeme, proč dané cvičení děláme. Z objevené chyby máme radost. Chyba pro nás není něco zakázaného, ale naopak příležitost ke zlepšení. Díky objevené chybě víme, na co se máme soustředit a co můžeme vylepšit.

Vnitřní motivace je u plavání, ale i jinde v životě hodně důležitá. Bereme překážky a těžkosti jako výzvy, vždy jsme hodně zaměřeni na vlastní vnitřní prožitek. Snažíme se všem plavcům ukázat, že za hranicí komfortní zóny bývá svět o dost zajímavější a není třeba se ho bát. Plavce již od nejmenších vedeme k tomu, aby se nesnažili „porážet soupeře“, ale neustále se posouvali a vydávali ze sebe to nejlepší. Díky tomu je plavání více těší a dělají jej kvůli sobě a ne jen proto, „že to trenér řekl“ - a i díky tomu u plavání zůstanou po celý život.

Náhled interního systému pro plavce a trenéry HappySwim Pool

Happy Swim® Pool

Metodická a tréninková podpora pro Vaše plavání kdekoliv se nacházíte -
24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Ponořte se do Poolu pro špičková videa pro připomenutí správného provedení, desítky vzorových tréninků, návodů na správný strečink, komplexní program kondičního cvičení Happy Swim® FIT, zajímavých článků, tipů, triků a mnoho dalšího…

Prohlédnout Happy Swim® Pool

Radost z plavání

Nakonec to nejdůležitější. Plavání je úžasný pohyb a skvělá sportovní aktivita. Je pro nás důležité, aby ti, kteří se plavat teprve učí, měli možnost to zjistit, a ti, kteří již plavat umí, si to pořád mohli připomínat.

Naší „parádní disciplínou“ jsou především začínající a hobby plavci, kteří nemají ambice či potřebu vyhrávat mistrovství světa. V naší plavecké škole přinášíme kvalitní informace, moderní metody učení, efektivní cvičení, které Vám předají zkušení, empatičtí a trpěliví trenéři. Ti Vás či malé plavce vždy respektují a nemají potřebu se na plavce povyšovat či se předvádět. Naším cílem i přáním je, aby naši klienti, ať děti nebo dospělí, objevili v plavání možnost, jak sebe sama rozvíjet a brát plavání jako zdravou, pozitivní a uvolňující náplň volného času.

Když se zeptáte Tomáše Salingera, hlavního trenéra Happy Swim®, co je pro něj na plavání nejkrásnější, odpoví Vám: „Nejvíc mě na plavání baví trénování – to, jak nejistí, váhající a vystrašení lidi najednou zjišťují, že dokážou věci, o kterých do té doby jen pochybovali a snili.“

Přijďte s námi zažít svou radost z plavání i Vy! Těšíme se na Vás!

Kontaktujte nás